Svokra - radosť alebo starosť

Niekto si nemôže vynachváliť svokru, ktorá je miliónová. Svokra pomôže, ale nijako svojimi názormi a skúsenosťami nezasahuje do rozhodnutia mladých. Niekto však naopak nemôže svoju svokru ani vystáť, a pri pomyslení na ňu, jedinci hneď vyskakujú pupienky.


Čo už, nech je to ako je to, tak mladí by mali bývať sami bez svojich rodičov. Dokonca aj taký dvojgeneračný domček môže napáchať vo vzťahu nemalé škody. Snaha o "zatvorené dvere", ktoré sa otvárajú, len keď mladí chcú, môže byť spočiatku. Je však len otázkou času, kedy sa stretnú názory rodičov a detí. Strety, spočiatku nevinne vyzerajúce, sa potom môžu vykľuť aj otvorenú vojnu, kedy je cieľom len zasadiť väčší úder tomu druhému. Veľké rodinné domčeky môžu byť útulným domovom, útočiskom, ale len pre žitie jedného páru, nie dvoch, či žitia rôznych generácií. Ak je potom domček príliš prázdny nevyužitia, môžu rodičia pozývať mladé na obedy, oslavy ai Možnosť bývania u nich je dobrou prechodovú záležitosťou, nie však stálu. Štatistika rozvodovosti hovoria úplne jasne. A nie je výnimkou, že k nej prispievajú práve aj dôvody nezhôd medzi mladými a rodičmi.

Svokra - prečo sú neobľúbené

Všade môžete počuť o neznášanlivosti medzi svokrou a nevestou, či svokrou a zaťom. Počuli ste však, že by sa neznášal svokor sa nevestou, či zaťom? Čím to je? Prečo bývajú svokrovci bezkonfliktními jedinci, na rozdiel od radu svokrou? Odpoveď je celkom zrejmé. Ženy konajú predovšetkým srdcom, do všetkého dávajú city. Svokra môže brať nevestu, či zaťa ako určitého votrelca, ktorý ju berie jej milované dieťa. O to viac je potom na daného jedinca vysadená, ak nie je nevesta, či zať podľa jej gusta.

Svokra, ktorá by Vám urobila radosť

Nepremýšľali ste nad tým, ktorá svokra, čo do osobnosti, prístupu, charakteru, invencie, by Vám urobila radosť? Alebo ste rovno zmierení s tým, že svokra, ako taká, predstavuje určité zlo, či už menšieho, alebo naopak väčšieho razenie? Svokra však nemusí byť pre zlosť mladému páru. Môže im byť naopak radcom, oporou, pomocou, a to v tej miere, akú budú "jej deti" vyžadovať. Nemyslite si, že svokra aspoň trochu nepremýšľa, aká asi bude jej budúce nevesta, alebo aký bude jej zať. Pozitívne ladené svokra si nového prírastok do rodiny maľujú v idylických pózach. Ťažko potom povedať, či to nie je skôr na škodu, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou príde sklamanie. Nikto totiž nie je po všetkých stránkach dokonalý, respektíve utváraný k obrazu pomyselného maliara. A to platí aj na stranu druhú, tj smerom k svokre. Nie je od veci si dopredu, ani nie tak určiť, aké vlastnosti by mala svokra mať, ako skôr, kam až ju k sebe pustíte, ako veľmi si ju pripustíte k Vám domov, ak telu.

Pomocná ruka sa nie / vždy hodí

Kto by neuvítal pomoc, či už s varením, upratovaním, pohlídáním detí, vybavovaním záležitostí v meste a pod? Aktivita nás všetkých sa posúva smerom k vyššej vekovej hranici, s čím súvisí aj neskoršie odchody do dôchodku. A tak svokra môžu byť už doma, ale tiež môžu byť ešte v pracovnom pomere, alebo chodiť do práce len tak na brigádu, pre privýrobok k dôchodku. Aj cez svoju vyťaženosť len máloktorá svokra mladým nepomôže, a neponúkne pomocnú ruku. Pomocná ruka môže prísť tak často, ako bude svokra moci, a ako Vy sami budete chcieť. Častejšie ponuku s pomocou potom logicky očakávajte, ak bývate v jednom dome, alebo blízko pri sebe. Hneď na začiatku pomocnú ruku odmietnuť, nie je rozumné. Za pomocou totiž nemusíte hľadať vypočítavosť, zámer. Musíte to brať tak, že si neberiete pred oltárom len muža, či ženu, ale svojím spôsobom aj rodinu svojho náprotivku. Do Vášho života tak vstúpi nielen manžel / ka, ale aj svokra. A bude len na Vás, do akej miery budete chcieť jej pomôcť využiť, akým spôsobom ju prijmete, alebo zdvorilo odmietnete.

Svokry, ktorá sa nudí, je sama

Skúste sa vžiť do situácie svokry, ktoré odíde syn, či dcéra, a náhle sa ocitne sama medzi štyrmi stenami. Zrazu nemá pre koho variť, komu prať, upratovať, o koho sa starať. Do toho potom obavy, že svojho potomka už neuvidí tak často, ako je zvyknutá. A potom ste tu Vy, ktorí sa určitým spôsobom k svokre správate. Takáto osamelá svokra môže prepadať smútku, depresii, kedy ju schádza spoločnosť, a zmysluplná činnosť. Za každú Vašu návštevu, či príchod svojho potomka, bude o to vďačnejší. Tak, ako bude svojho potomka s radosťou vítať, sa môže veľmi líšiť od Vášho privítanie. Je to aj logické, pretože vy manžela / ku vidíte každý deň. Svokra môže byť pri Vašich návštevách, ale aj pri telefónoch ľútostivo, plačlivá, vyčítajúc. Ocitnete sa v situácii, že pocítite vinu za osamelosť svokra. Ako sa zachováte? Budete k nej chodiť častejšie? Budete ju k sebe pozývať častejšie? Alebo budete neoblomnými, kedy predsa musí počítať s tým, že jedného dňa deti odletí z hniezda?

Svokra, ktorá diriguje Vaše manželstvo

Maľovali ste si, aké to bude, až budete mať vlastnú domácnosť, kde budete pánmi domu? Aj keď máte radi rodičia, tak v niektorých veciach ste sa nezhodli, a vznikali medzi Vami určité trenice? Je to aj pochopiteľné, pretože každý z nás má iný pohľad na svet. Vy a Vaši rodičia ste vyrastali v odlišnej dobe, kedy každá doba so sebou prináša iné možnosti, ale aj dôsledky. Úplné odstrihnutí od rodiny však nebude, aj keď budete mať vlastný domov. Budete sa stretávať na návštevách, rodinných oslavách, kde nebude chýbať ani Vaša svokra. To, ako časté budú ohlásené, alebo neohlásené návštevy tiež záleží na Vás samotných. Avšak, nie je to len o návštevách, ale aj určité manipuláciu cez telefón, e-mail atď svokra tak môžete mať "na drôte" každý deň, keď nepôjde čisto len o zdvorilostné hovor, s otázkou, ako sa máte. Môže Vám "nenápadne" linkovať život, či už nevedome, alebo úmyselne. Pôjdete ju pre nákup, vyzdvihnete ju u lekára, doveziete ju do mesta, umyjete okná atď A ak sa "chytíte na prúty", môže s Vami začať cloumat tak veľa, ako len bude chcieť.

Začiatok vzťahu s svokrou je veľmi dôležitý

S svokrou je to do istej miery ako s manželom. Ak budete totiž manžela na začiatku Vášho vzťahu, spoločného spolužitia, hýčkať, až príliš rozmaznávať, všetko mu servírovať na zlatom podnose, potom sa nemôžete čudovať, že túto Vašu činnosť a spôsob správania bude vyžadovať aj naďalej. A ak by ste s opečováváním poľavila, či prestala úplne, bude hneď oheň na streche. Začiatok vzťahu je nielen skúškovým obdobím, ale aj možnosťou, ako si stanoviť určité mantinely. No, a to isté je u vzťahu medzi Vami a svokrou.

Záleží na Vás, aké mantinely stanovíte

Ak ju napríklad necháte, aby už od začiatku k Vám neustále chodila, bez ohlásenia, montovala sa Vám do varenia, do toho, ako máte vychádzať, hovoriť s náprotivkom, ako máte šetriť a pod, potom sa Vám spočiatku možno táto jej snaha bude páčiť . Avšak, tu platí, všetkého veľa škodí. A tak bude len otázkou času, kedy začnete byť na svokru tzv alergickí, vysadnutý, a nebudete ju môcť ani cítiť. Lenže ona si nebude vedomá nejaké chyby, ktorú by náhle spravila. A svojím spôsobom bude aj v práve, pretože skutočne chyba nebude na jej strane. To, že zrazu vy "otočíte", a budete sa k nej správať zarputilo, nepriateľsky, nevraživo, hoci, ona sa chová stále rovnako, pre ňu bude k nevysvetlené. Ako z toho von? K danému by vôbec nemalo dôjsť. A keď už áno, ste v tejto fáze, potom si s ňou otvorene, ale v pokoji a vecne porozprávajte.

Svokra - radosť alebo starosť


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky