Sama spokojná aneb 3x single

Byť v dnešnej dobe sama sa už stáva aj čiastočne módnym hitom. Neustále vzrastá počet tých, čo sa rozhodli žiť čisto samy. Ale sú všetky ženy tzv "samyžijící" naozaj spokojné?


V češtine chýba ekvivalent anglického "single", ale tento názov sa už tak vžil, že sa u nás daný obrat používa s úplnou samozrejmosťou. Uznajme, že slovo "sámžijící" nie je dokonalé a znie skôr ako druh choroby.

Ale kto sú ženy tzv "singel" a je ich rozhodnutie žiť osamote naozaj dielom slobodnej voľby? Psychológ Petr Šmolka uvádza tri typy Samotárov, a to núdzový, dočasný a trvalý, my sme sa opýtali niekoľkých žien a vybrali tri, ktoré nám do uvedených skupín bezchybne zapadli.

Singel núdzový

Kamila (32 rokov) je bytôstka, ktorá by sa už dávno rada vydala alebo mala dlhodobejší vzťah, len sa jej to akosi nedarí. "Čím viac sa snažím niekoho nájsť a čím intenzívnejšie mám potrebu svoj stav zmeniť, tak mám pocit, že sa mi šťastie vyhýba a nemám nádej na úspech. Hovorí sa, že šťastie príde samo, tak čakám a zatiaľ si svoj "singlový" čas hodlám patrične užiť ", prezradila na seba Kamila.

Ale u takého typu by sme výhody podľa psychológa vraj hľadali len ťažko. Nesplnené túžby plodí zatrpknutosť a zvyšuje sa aj pravdepodobnosť rizikové partnerské voľby ("Hlavne, že nebudem sama!").

Singel dočasný

Jana (29 rokov) sa zatiaľ viazať rozhodne nemieni, sama hovorí, že: "Na nejaké dlhodobé vzťahy mám rozhodne času dosť. Nemyslíte? Snáď až niekedy neskôr, teraz si hodlám ešte trochu užiť, spoznať svet a budovať kariéru. Pripadá mi, že keď sa dvaja ľudia berú neskôr, bývajú už vybouřenější, zrelší a rozumnejšie. "

To áno, ale ...

Za roky života bez záväzkov a radu rodinných povinností si navykne na spôsob života, ktorý sa možným založením rodiny dramaticky zmení. Adaptácia na ne môže byť niekedy celkom nepríjemným sústom. A "nostalgické pripomínanie výhod predchádzajúceho singlovství nebýva práve tým najlepším vkladom do života manželského", potvrdzuje psychológ.

Singel trvalka

Pre Ivetu (34 rokov) je život s tzv nálepkou singel už vecou jasné slobodnej voľby: "Uvedomujem si, že môj štýl života by nebol zlučiteľný s manželstvom a rodinou. Rada cestujem, mám rada aj svoje zamestnanie, pripadá mi, že nie som prispôsobivý typ, hlavne chcem byť sama sebou a podľa skúseností mojich známych - manželstvo, partnerstvo alebo čokoľvek iného je dosť o podriaďovanie sa. Vyhovuje mi nedeliť sa, nepýtať sa a žiť si, ako sama uznám za vhodné. "

Tu sa jedná skutočne o spokojnú "singel" ženu

Však typy ako Iveta nebývajú obľúbení, väčšinou sa stávajú terčom dobre mienených rád či posmechu. Spoločnosť a okolia sa v niektorých prípadoch mylne domnieva, že ide o šialenca, egoistami či narcista.

Snáď sa aj u nás časom vyskytne podnik plný dôstojných a všetkými milovaných nevydatých tiet. Nikdy nepôjde o masový jav; ide len o to, aby sme mali všetci možnosť naozaj slobodnej voľby.

Sama spokojná aneb 3x single


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky