Prvý súlož na Zemi vykonali ryby pred 400 miliónmi rokov

Prvými súložiacim stavovce na tejto planéte boli ryby. Hoci dnes sa už len trú ak prieniku pohlavných orgánov u nich nedochádza, pred 400 až 410 miliónmi rokov vo vode súložil.


A zrejme si pomáhali aj čeľusťami, ktorých primárnou funkciou tak zrejme bola podpora súlože, nie funkcie potravné

K tomuto záveru dospeli experti z prírodovedeckého múzea v Los Angeles, ktorí rekonštruovali fosílie ryby Materpiscis attenboroughi zo západnej časti Austrálie. "To nebolo len trenie vo vode, ale bol to sex, ktorý bol zábavný," tvrdí doktor John Long z Los Angeles.

Podľa neho tiež vývoj čeľustí mal iné začiatky a tento orgán neslúžil primárne v tráviacej sústave

"Čeľuste ... uľahčovali kopuláciu. U mnohých druhov žralokov dodnes samce využívajú čeľuste k pridržanie za prsné plutvy samíc, aby mohli súložiť, "dodal Long. Žraloky sú pritom primitívne chrupavkovité paryby, predchodcovi kostnatých rýb, ktorí majú dodnes penis a samce ním prenikajú do samice. Moderné kostnaté ryby sa až na výnimky trú a pohlavné bunky vypúšťajú do vody.

Ryby druhu Materpiscis attenboroughi zo skupiny pancéřnatých rýb (Placodermi) mali kopulačnej orgán

Ktorým samec prenikal do samice a oplodňoval ju priamo vo vnútri tela. Samice potom vajíčka niesla v sebe a rodila živé potomstvo. "Živorodost bola zrejme omnoho častejšie, než sa myslelo," tvrdí Long.

Prvý súlož na Zemi vykonali ryby pred 400 miliónmi rokov


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky

Prvý súlož na Zemi vykonali ryby pred 400 miliónmi rokov

Depo Zlín 70 Napajedla Zlín 4 Zlín 1 Slavičín Luhačovice Vizovice Valašské Klobouky Slušovice Brumov-Bylnice Fryšták Želechovice nad Dřevnicí Zlín 12 Tlumačov Nedašov Biskupice u Luhačovic Újezd u Valašských Klobouk Štítná nad Vláří Mysločovice Dolní Lhota u Luhačovic