Prečo sme po sexe smutní?

Má sa za to, že milovanie prináša len príjemné pocity, opak je však pravdou. Je veľa mužov i žien, ktorí po milovaní zažívajú stavy nespokojnosti, úzkosti a skľúčenosti. Na otázku, či naozaj existuje postsexuální depresie.


Čo obnáša, odpovedá psychologička a sexuologička Laura Janáčková

Nedávno zverejneným austrálsky výskum tvrdí, že každá tretia žena v sledovanej skupine priznala po sexe negatívne stavy. Dokonca aj v odbornej literatúre nájdeme termín "postkoitálnej depresie". Tento druh depresie vraj postihuje mužov aj ženy, a to ako po pohlavnom styku, tak dokonca aj po masturbácii.

Čo je však na celej problematike najzaujímavejšie

Že tieto stavy sú popísané aj po úžasnom sexuálnom zážitku končiacom úplne dokonalým vyvrcholením. Naporúdzi je teda vysvetlenie, že postkoitálnej depresia pramení priamo z orgazmu. Silné emócie sa jednoducho navzájom vystriedajú. Že by teda skutočne platilo Aristotelovo známe príslovie, že po súloži je každý tvor smutný?

Nedávno som mala v ordinácii ženu, ktorá popisovala

Ako po súloži s milencom, kedy prežíva úplne úžasný orgazmus, plače. Je jej to vraj veľmi nepríjemné, pretože tým zneisťuje partnera, a nedokáže si tento stav nijako rozumovo vysvetliť. Doma s manželom sa jej to nikdy nestáva, lenže s ním orgazmus väčšinou nemáva a tiež ho často predstiera. Príčinou týchto stavov môže byť nielen uvoľnenie tela po orgazme as tým súvisiace uvoľnenie emócií, čo sa môže prejaviť napríklad práve slastným plačom, ale aj psychika, ktorá vyvoláva rozladenie.

To pramení napríklad z prostých výčitiek svedomia

Náramne si užijete, ale potom sa jednoducho nemôžete zbaviť pocitu, že ste to vlastne robiť nemali. Pocity viny a frustrácie bezprostredne po sexe môžu prameniť aj zo spôsobu výchovy a náboženských či iných morálnych vplyvov. Jeden muž mi v ordinácii popisoval depresívnu náladu, ktorá ho prepadla niekoľko sekúnd po ejakulácii. Hovoril o situácii, kedy bol v bare, kde sa zoznámil s dievčaťom, ktorú si ešte ten večer priviedol domov. Po súloži akoby mu spadli okuliare a vedľa seba videl niečo, čo vidieť nechcel. Dôvodom jeho rozladenie bol pravdepodobne fakt, že atraktivita, podľa ktorej si muž vyberá v rámci krátkodobých sexuálnych stratégií svoju partnerku, stúpa s postupujúcou nočnou hodinou.

Atraktivita ženy, ak by bola hodnotená známkou od jedničky do päťky ako v škole

Je na začiatku večera treba na štvorke, v jeho polovici už na trojke a tesne pred záverečnou skoro na jedna menej. Výskumy však ukazujú, že ak večer pokračuje a muž si takú ženu odvedie domov, približne osem sekúnd po ejakulácii ju znovu hodnotia ako na začiatku večera - teda na štvorku, pričom s takou ženou by si pravdepodobne nikdy nič nezačal. Jeho rozladenie v tomto zmysle teda môže byť pochopiteľné.

So smútkom a pocitom sklamania po sexe sa však častejšie stretávajú ženy ako muži

Príčinou je prostý fakt, že neprežili orgazmus. Tu v psychike ženy pracujú dva obranné mechanizmy-jedným je agresia, prejavujúca sa napríklad naštváním, druhým potom stiahnutí sa a smútok, niekedy sprevádzaný pocitmi beznádeje a bezvýchodiskovosti. Smútok po úžasnom orgazme však vedci stále nedokážu vysvetliť. Úlohu pri jeho vzniku môžu hrať genetické faktory, negatívne skúsenosti, hormonálne vplyvy, psychické dôvody a veľa ďalšieho. Že by sme prežívali rovnaké pocity, ako keď dojeme obľúbené jedlo a ktovie, kedy bude ďalšia? Alebo nás týmto mechanizmom príroda chráni, aby sme sa neusouložili k smrti?

Postkoitálnej negatívnej nálady opisuje až desať percent žien, našťastie u mnohých sa nejedná o poruchu podobnú popôrodnému blues, ale o zlý výber partnera alebo o zlú partnerskú komunikáciu o sexuálnych otázkach. Hovorte teda so svojím partnerom o tom, čo sa vám páči, naučte ho vás milovať, prežívajte s ním úžasné orgazmy a staňte sa v jeho očiach krásnymi. Keď napriek tomu budete po súloži plakať, potom len slzy šťastia.

Prečo sme po sexe smutní?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky