Poruchy erekcie nie sú tabu

Sexuálnej aktivity sú dôležitou súčasťou partnerského vzťahu a predpokladom spokojného a plnohodnotného života každého muža. Sexualita zohráva svoju pozitívnu úlohu až do staroby, pričom neplatí, že by dosiahnutím vyššieho veku úplne vyhasínala.


Iba sa mierne modifikuje.

Porucha stoporenia (erektilnej dysfunkcie - ED) postihuje asi 10% mužov nad 21 rokov, ale u 40-70-ročných mužov je to už 52%. V Českej republike sa jedná o 500-800 tisíc mužov a každým rokom ich okolo 40 000 pribúda. V roku 2004 v SR úplnou stratou schopnosti erekcie trpel každý desiaty muž.

Erektilnej dysfunkcii definujeme ako trvalú (min. 6 mesiacov trvajúce) neschopnosť dosiahnuť a udržať dostatočne dlhú a dostatočne pevnú erekciu potrebnú k realizácii obojstranne uspokojivého pohlavného styku. Príčiny zlyhávajúce erekcie sú vcelku pestré a možno ich rozdeliť napr na organické (cca 80%) a neorganické (psychogénna, cca 20%).

K organickým príčinám patrí cievne, resp. interné (niekedy doposiaľ nerozpoznané) choroby (cukrovka, kôrnatenie ciev, ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak a iné)

ďalej neurologické postihnutia (úrazy chrbtice, roztrúsená skleróza, cievna mozgová príhoda, diabetická neuropatia), urologické problémy (benígna hyperplázia prostaty, karcinóm prostaty) a poruchy žliaz s vnútornou sekréciou (znížená funkcia semenníkov, mužský prechod).

Medzi najvýznamnejšie psychogénne faktory radíme úzkosť a depresiu. So vzrastajúcimi životnými nárokmi a čoraz viac uponáhľaným životným štýlom sa skupina psychogénnych faktorov dostáva do popredia. Veková hranica mužov vyhľadávajúcich odbornú pomoc sa znižuje, výnimkou nie sú ani inak zdraví už 30-roční muži.

Osobitnú skupinu tvoria liekovú poruchy sexuálnych funkcií

Súčasná neoperačné liečba ED využíva takmer výhradne látky blokujúce enzým fosfodiesterázy (IPDE) sildenafil, tadalafil a vardenafil, ďalej potom v mozgu pôsobiaca apomorfín. Menej sú používané injekcie do hubovitých telies penisu či látky rozširujúcich tepny aplikovanej do močovej rúry, a ďalej podtlakové erektory. Svoju úlohu v liečbe ED zaujíma aj psychoterapia z dôvodu úzkej väzby medzi psychikou a sexuálnymi funkciami. Liečba pomocou blokátorov enzýmu fosfodiesterázy vyžaduje sexuálnu stimuláciu pred stykom a nemá vplyv na libido ani na ejakuláciu, resp. orgazmus.

Svoje miesto tu majú tiež rastlinné komplexy s obsahom látok prejasňujúcu náladu, tlmiacich úzkosť

A rozširujúcich cievy, ktorých účinnosť je doložená princípy medicíny založenej na dôkazoch. Tie sú na rozdiel od konvenčnej liečby (IPDE) bez nežiaducich účinkov a interakcií s inými liečivami (lieky na vysoký tlak, ischemickú chorobu srdca, niektoré antidepresíva ai) a odpadajú u nich kontraindikácie (angina pectoris, infarkt myokardu a iné). Obľúbenosť rastlinných extraktov je daná prevažne svojím komplexným vplyvom na psychiku a sexuálne zdravotný stav muža pri pravidelnom používaní. Pri jednorazovom podaní sa používajú čisto afrodiziakálne účinky použitých rastlinných extraktov.

Na prosexuální, resp. afrodiziakálne pôsobenia radu rastlinných látok upozorňuje úplne aktuálny prehľad v tohtoročnom International Journal of Pharmacy & Therapeutics. Z týchto látok vyniká extrakt z blizien šafranu siateho (Crocus sativus, Iridaceae), obsahujúce krocin, pikrokrocin a safranalu. Safranalu inhibuje spätné vychytávanie serotonínu (antidepresívum), krocin pôsobí afrodiziakálne a zlepšuje erekciu.

Ďalšie v prehľade spomínanou látkou s preukázanou účinnosťou je extrakt z maky

(Lepidium meyenii, Brassicaceae), ktorý sa vyznačuje prítomnosťou alkaloidov (makainy 1, 2, 3 a 4), alkamidů, mastných kyselín (palmitová, olejová, linolénová), aminokyselín (lyzín a arginín), isothiokyanátů a sterolov. Zvyšuje chuť na sex a pohotovosť k erekcii, podporuje tvorbu svalovej hmoty, pôsobí antioxidačne a zlepšuje plodnosť (podporuje tvorbu spermií). Znižuje hladinu krvných tukov a glukózy; odstraňuje poruchy potencie zapríčinené užívaním antidepresív zo skupiny selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu.

Kajenské korenie (chilli, práškovaný plod papriky Capsicum frutescens, Solanaceae)

je ako afrodiziakum doporučovaný oddávna. Hlavnou obsahovou látkou je alkaloid kapsaicín (až 1,5%), ďalej karotenoidy, flavonoidné glykozidy a silice. Vnútorne sa užíva ako posilňujúci prostriedok; rozširuje cievy, zlepšuje prekrvenie tkanív a podporuje vylučovanie moču.

Poruchy erekcie nie sú tabu


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky