Odpúšťať neviem a nechcem!

Všetko zlé, čo sa stane, vás veľmi zasiahne a krivdy vo vás zostávajú hlboko zakorenené. Ako sa naučiť odpúšťať tým, ktorí vám ublížili? A čo keď im vlastne odpustiť nechcete?


Podrazil vás niekto blízky a teraz k sebe márne hľadáte cestu?

"Odpustenie je spôsob, ako zabrániť, aby nám minulosť diktovala, ako má vyzerať budúcnosť," hovorí profesor religionistiky a autor knihy The Worlds Religions Huston Smith.

Potvrdzuje to aj psychológ Petr Šmolka:

"Umenie naozaj odpúšťať je dar, nie prejav slabosti," hovorí a dodáva: "Prvým krokom k nájdeniu daru odpustenia býva poznanie, že absenciou odpustenie netrestajú, vinníka \', ale predovšetkým sami seba. Ďalším potom je umenie zasadiť to, čo by sme odpustiť chceli a mali, do nejakého širšieho kontextu. Až v ňom môžeme mnohokrát plne porozumieť skrytým motívom pre nás zraňujúceho rokovania druhých. "

Inými slovami je dobré si ujasniť

Do akej miery vám dotyčný skutočne ublížil - nešlo náhodou o ranu do "citlivého miesta", o ktorom však druhý nemá ani tušenie? Petr Šmolka rozpráva nasledujúce přítext: beh: "Nedávno som bol na pohrebe bývalej kolegyne. Mala vždy, ohľaduplne povedané, dosť komplikovanú povahu. Lúčil sa s ňou biskup Václav Malý. Vo svojej reči použil vetu, ktorá ju popísala možno lepšie ako rozsiahle psychologické posúdenie:, Vždy ťažko odpúšťala druhým, ako aj sebe samej. \'Často ide naozaj o spojité nádoby, kedy odpustenie sebe samému môže byť cestou k odpusteniu druhým. "

Na našu schopnosť odpúšťať má vplyv viacero faktorov:

Výchova, sebaúcty, skúsenosti, ktorými človek prešiel, ale aj fázy života, v ktorej sa práve nachádza. Ten istý človek sa s podobnou krivdou inak vyrovnáva v dvadsiatich a inak po štyridsiatke. Rade ľudí bráni v schopnosti odpúšťať to, že si v sebe do dospelosti uchovávajú ublíženej "vnútorné dieťa" - treba ak je rodičia veľa kritizovali. "Ak sa rozhodneme s vnútorným dieťaťom bojovať sami, potom pomáha, ak sa nám podarí nahromadené krivdy a zranenia tzv externalizovať: môžeme sa z nich vypísať, môžeme ich namaľovať alebo vysochat.

Prievan v múzeu krívd možno urobiť aj tak

Že si ich pomenujeme, spíšeme ich názvy na kartičky a tie potom, pochováme \'- buď do krajiny, alebo prípadne aj spálením, "radí odborník. Podľa neho sú odpustenie najľahšie schopní ľudia osobnostne zrelí s primeranou sebadôverou, pretože dokážu akceptovať určité chyby druhých, bez toho by to narušilo ich sebaúctu. Ľudia až prehnane citliví k osobným zraneniam a kritike mávajú s odpustením problém.

Hovorí sa, že chybovať je ľudské a odpúšťať božské, avšak sú krivdy

Napríklad sexuálne zneužívanie v detstve, ktoré ľudia odpustiť nedokážu, alebo treba ani nechcú. "Cestou k ich zvládnutie je potom tzv zapuzdrenie, aby nás nerozežíraly zvnútra. To je však úloha, s ktorým si len málokto vie poradiť bez odbornej pomoci, "hovorí Petr Šmolka. Každopádne je dôležité sa o to pokúsiť, pretože potláčanie zlosti a pocitov môže viesť okrem iného aj k psychosomatickým problémom. A ak sa človek snaží na udalosť len zabudnúť, nemožno to považovať za odpustenie ani za vyriešenie situácie.

Odpúšťať neviem a nechcem!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky