Novopečenej matky zanedbávajú vlastné zdravie!

Rodičia s malými deťmi, zvlášť matky, venujú zvyčajne toľko času a energie potomkovi, že sa prestanú starať sami o seba. Podľa posledných výskumov zanedbávajú aj svoje zdravie.


Počas štúdie, ktorej výsledky boli zverejnené v odbornom časopise Pediatrics

Sledovali vedci 1 500 mladých ľudí od strednej školy do 25 rokov. Zistili, že tí z nich, ktorí sa v tom čase stali rodičmi, sa ďaleko menej venovali pohybu ako ostatní. Pre ženy vyzneli výsledky ešte horšie. Na rozdiel od otcov majú mladé matky vyšší index telesnej hmotnosti (BMI). Ten je indikátorom obezity. Tieto ženy tiež jedia oveľa menej zdravo ako ich bezdetné vrstevnice. Matky počas výskumu prijímali v priemere o 400 kalórií denne viac ako ostatní. Konzumovali viac nasýtených tukov, menej zeleniny a píly takmer dvojnásobné množstvo sladkých nápojov.

U mužov sa tak markantný rozdiel neobjavil.

"Matky, ktoré sa obvykle hlavne starajú o domácnosť, majú málo času na to, aby si pripravovali zdravé pokrmy samy pre seba. Preto sa uchyľujú k rýchlym, ale nezdravým jedlám," vysvetľuje Dr Jerica Berge, vedúci štúdie uskutočnenej na americkej Minnesotskej univerzite . Pokiaľ ide o pohyb, čas, ktorý mu venovali za slobodna, obetujú zvyčajne obaja rodičia. Matky aj otcovia sa oproti minulosti pripravujú o zhruba o 60 až 90 minút telesnej aktivity týždenne.

Lekárka Fran Biagioli z Oregonskej univerzity líči svoje skúsenosti s novopečeným rodičmi:

"Hovorím im, aby zmenili svoje správanie. Najdôležitejšie je, aby sa na všetko dobre pripravili ešte pred príchodom dieťatka, pretože potom budú potrebovať všetku energiu. A tú im dodajú práve pohyb a správna strava." Podľa nej je ťažké začínať zdravo žiť až po pôrode, pretože v tú dobu už sa všetko točí okolo bábätka. Je to rizikové obdobie, nová životná etapa a je potrebné nájsť rovnováhu medzi starostlivosťou o potomka ao seba.

Novopečenej matky zanedbávajú vlastné zdravie!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky