Mať deti prospieva zdraviu rodičov, ale len ak sú dve

Mať deti prospieva zdraviu dospelého človeka. Z rozsiahlej medzinárodnej štúdie vyplynulo, že mužom aj ženám výrazne klesne riziko rakoviny a srdcových chorôb, alkoholizme, ak majú deti.


Samozrejme má to jednu podmienku, pozitívny vplyv detí platí len v prípade, ak sú dve a nie viac či menej

K týmto záverom došiel tím nórskych a britských vedcov, ktorí analyzovali životy jedného a pol milióna ľudí. Rodičia s jedným alebo žiadnym potomkom boli viac ohrození predčasnou smrťou kvôli najrôznejším chorobám. Podľa analýzy totiž o svoje zdravie starajú oveľa menej než rodičia dvoch potomkov.

Ale akonáhle sa rodina rozrastie na počet vyšší ako dva potomkovia, riziko smrteľných chorôb u rodičov sa opäť zvýši

Podľa odborníkov preto, že pri vyššom počte detí majú rodičia toľko starostí, že na svoje zdravie toľko nedbajú. Pritom ženy bez detí, s jedným alebo viac ako dvoma deťmi sú viac ohrozené chorobami srdca a obehovej sústavy, zatiaľ čo muži častejšie trpia pľúcnymi a dýchacími problémami.

Matky štyroch a viac detí sú ohrozené častejšie než iné ženy rakovinou krčka maternice

Zatiaľ čo otcovia štyroch a viac detí sú častejšie obeťami nehôd a násilných konfliktov. Ženám s viac ako dvoma deťmi hrozí menej ochorenia rakovinou prsníka, čím viac detí ženy majú, tým je riziko tohto nádorového ochorenia nižšia.

Mať deti prospieva zdraviu rodičov, ale len ak sú dve


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky