Masturbácia a onánia

Masturbuje radi? Nie je divu. Veď masturbácia je bežnou súčasťou ľudského života. Masturbácia je niečím, čo k ľudskej sexualite jednoducho patrí. Moderné výskumy tiež ukazujú pozitívny vplyv masturbácie na ľudské zdravie.


A aký je vlastne rozdiel medzi najčastejšie používanými pojmami "masturbácia" a "onánia"?

Rozdiel medzi týmito slovami nie je vôbec žiadny - označujú to isté, čiže pohlavný ukájanie seba samého. Výraz masturbácia je staršie označenie. Masturbácia je zloženinou dvoch latinských slov - manus znamená ruka a turbare znamená vzrušovanie. Výraz onánia vznikol až v 18. storočia a zaviedol ho švajčiarsky lekár André Tissot, ktorý sa neslávne preslávil ako otec "antimasturbačního šialenstvo", ktoré sprevádzalo celú západnú civilizáciu a hlavne Spojené štáty od konca 18. storočia až do polovice storočia 20. Tissot toto slovo vytvoril na základe starozákonného biblického príbehu o muži menom Onan, ktorý nechcel oplodniť svoju partnerku a preto vypúšťal semeno na zem.

Masturbácia v praveku

Neexistujú žiadne dôkazy toho, že muži masturbovali už v praveku, ale je celkom pravdepodobné, že tomu tak bolo. Existuje však celý rad predmetov nájdených na archeologických vykopávkach, ktoré dokladajú ženské sebaukájania už v dobe kamennej. V archeologických zbierkach múzeí celého sveta možno nájsť predmety z kameňa, slonoviny alebo dreva, ktoré majú realistický tvar mužského stoporeného penisu. Síce opäť neexistuje jasný dôkaz, k čomu boli predmety používané, ale je viac než pravdepodobné, že to boli "intímne pomocníci" osamelých žien.

Obľúbená masturbácia v prvých civilizáciách

Dalo by sa povedať, že v časoch starovekého Egypta či Grécka dosiahla masturbácie svoj vrchol. A v čom spočíval tento vrchol? Sú dochované písomné záznamy o tom, že v staroveku bola masturbácia považovaná za natoľko bežnú a normálnu súčasť ľudského života, že bolo povolené masturbovať žiakom v školách. Filozof Diogenes dokonca nahý masturboval na verejnom priestranstve s tým, že ide o natoľko prirodzenú súčasť ľudského života, že je potrebné ju vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek si telo požiada. Diogenes porovnával potrebu masturbácie s potrebou jesť či piť, ktoré tiež vykonávame úplne bežne zakaždým, keď máme hlad či smäd.

Liečba masturbáciou v stredoveku a novoveku

V stredoveku i novoveku patrila medzi úplne bežné kúpeľné liečebné služby masáž pohlavných orgánov rukami. V 19. storočia v čase vrcholu vodoliečby sa pohlavné orgány stimulovali aj vodnými tryskami. V tejto dobe vznikli aj prvé vibrátory poháňané parným strojom. Starovek, stredovek i novovek - vo všetkých týchto dobách lekári západných civilizácií odporúčali ženám trpiacim hystériou jediný druh liečby - masturbáciu alebo sex zakončený "kŕčmi". Hyster je latinské slovo, ktoré znamená maternica. Lekári verili, že vagína je súčasťou maternice a že je teda možné stimulovať maternicu dráždením vagíny. Žena, ktorá nemala dostatok sexu, tak podľa nich zanedbávala aj svoju maternicu, ktorá sa stávala nepokojnou, čo malo za následok hystérii. Jedinou liečbou hystéria bolo podľa lekárov dosiahnutie "kŕčov", ktoré ženu celkovo upokojili. A prečo hovoríme o "kŕčoch" a nie o orgazme. Ženský orgazmus bol v tej dobe natoľko málo preskúmanou oblastí, že lekári verili, že ide o druh akýchsi upokojujúcich kŕčov. Dnes už sa tento spôsob liečby hystérie nepoužíva, pretože je nevedecký, ale nie je to škoda ...

Zákaz masturbácia chlapcov v 19. storočia

Od konca 19. storočia až po začiatok 20. storočia sa celý západný svet nechal zmanipulovať knihami švajčiarskeho lekára Tissot, ktorý v masturbácii chlapcov videl veľmi škodlivú činnosť vedúca k zhloupnutí, alebo dokonca až na zbláznenie masturbujícího chlapca. V USA bolo v tej dobe dokonca úplne bežné, že boli mladým chlapcom násilím nasadzované najrôznejšie druhy pásov cudnosti. Niektoré iba zabraňovali manipulácii s penisom, iné boli tak drastické, že obsahovali klince či elektrické šoky, ktoré mali chlapca odnaučiť erekciu. A prečo bola masturbácia zakazované len chlapcom? Pravdepodobne preto, že v 19. storočia sa toho o ženskom orgazme stále ešte vedelo veľmi málo. Mnohí lekári vrátane TISSOT v tej dobe zastávali názor, že ženský orgazmus vlastne neexistuje a že dievčatá teda ani nemasturbuje a nehrozí im tým pádom zhloupnutí.

Vplyv masturbácie na zdravie

V dnešnej dobe už neexistuje mnoho vedeckých či filozofických autorít, ktoré by masturbácii zavrhovali. Aj keď je pravdou, že niektoré náboženstvá masturbácii stále považujú za hriech. Čo sa týka vedeckých výskumov, tak vo väčšine prípadov sú masturbácie, poťažmo sexuálny styk, považované za činnosť prospievajúce ľudskému telesnému i duševnému zdraviu v mnohých smeroch.

Masturbácia a onánia


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky