Majetníctvo v partnerstve

Pocit bezpečia a istoty patrí k základným potrebám, hovorí psychologička Marta Boučková. A pretože takmer všetci chceme žiť v partnerstve, práve to sa stáva bezpečným a istým prístavom v našich životoch.


A potom už zostáva len si ten pocit strážiť, aby sme o neho neprišli

Zdá sa to byť veľmi jednoduché. Stačí predsa mať predstaviteľa svojho bezpečného a láskyplného pocitu len pre seba. Bohužiaľ väčšina prostých riešenie sa v bežnom živote neosvedčuje. A v partnerských vzťahoch už vôbec nie. Na začiatku každého vzťahu sa všetci pýtajú: Som milovaný? A ako moc? Ako dlho taká láska vydrží? Postupne pribudnú ďalšie otázky, obozretnejší: Som milovaný ako predtým? Nevytráca sa zo vzťahu láska?

A práve tieto otázky vnášajú do vzťahu neistotu. Láska sa začína meniť v privlastňovanie a majetníctvo

Tá premena je tak plynulá, že jej človek v začiatku nevníma. Pretože predsa nikto nechce o svoju lásku prísť. Pocity majetníctvo a neistoty vo vzťahu väčšinou pramení z obavy, že bezpečie vašej lásky je ohrozené. Môžu nastať vo chvíli, keď cítite, že vás partner zo svojho života vylučuje.

Príliš sa zaujíma o svoje koníčky a prácu, viac času než vám venuje priateľom a aj sex sa postupne začína z vášho života vytrácať

Netreba hneď panikáriť, takéto správanie neznamená, že vás partner odmieta. Len do vášho vzťahu prišlo zaťažkávacou obdobie, kedy by sa mal každý oprieť o svoju vlastnú istotu a vieru v seba samého. U niektorých kmeňov na Borneu náčelník ponúka svoju manželku a občas aj dcéry, dokonca aj tie vydaté, ktorémukoľvek významnému cudzincovi, ktorý navštívi ich dedine. Manželia alebo milenci týchto žien nesmú prejaviť žiarlivosť, zákon pohostinnosti má prednosť. Nechcem tu ospevovať zákony pohostinnosti na Borneu, ktoré sú naozaj veľmi vrelé. Avšak som presvedčená, že len tak pre nič za nič sa to nedeje. Určite to má veľa rozumných dôvodov, ktoré sú nám "úzkoprsým Stredoeurópanom" skryté.

Trebárs nová krv do uzatvoreného kmeňového kruhu alebo jeden, možno obranný dôvod:

Ten, kto by splodil potomka, by asi nemusel chcieť zničiť zvyšok pokrvných príbuzných. Ale možno má tento rituál aj preventívny význam, ktorý chráni manželské šťastie. Všetci, ktorí sú schopní splniť "pohostinský požiadavku", iste nezapasi s majetníckym nárokom na partnera. Nešlo by potom len o spoločenské pravidlá zameraná na vítanie a pohodlie hostí.

Bola by to vlastne prevencia na zvládnutie majetníckych pocitov vo vzťahoch

A tie by občas prechádzali praktickou skúškou. Naša spoločnosť žiadne také skúšky neposkytuje, a tak sa veľa problémov, ktoré ľudia v partnerstve riešia, točí práve okolo majetníckeho správanie. Väčšina ľudí podlieha ilúzii, že ich istota vychádza zo vzťahu, presnejšie povedané z toho, že mu ju poskytuje partner, ktorého je nutné mať len pre seba. Jednoduchá úvaha im potom hovorí, že prídu ak o partnerovu lásku, sú v živote stratení.

Partnerský vzťah môže fungovať len za predpokladu vnútornej istoty, že lásku viem dať a tiež že si ju zaslúžim

S tým je spojená aj viera v seba samého ako v človeka, ku ktorému sa láska neotočí chrbtom a neutečie mu. Vzťah je celkom iste to, čo človeka zoceľuje, ale istotu musí mať predovšetkým sám v sebe. Aj v partnerstve platí, že človek by mal vedieť žiť hlavne sám so sebou, aby nestratil schopnosť dopriať slobodu sebe i svojim najbližším. Vzťahy nás nemajú obmedzovať, ale napĺňať a pomáhať nám uskutočniť väčšinu našich prianí a túžob.

Majetníctvo v partnerstve


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky