Láska na prvý pohľad existuje, tvrdia vedci

Bezhlavo sa zamilovať môže trvať len pätinu sekundy, tvrdia vedci, ktorí na základe nových poznatkov uverili v lásku na prvý pohľad. Rýchlosť emocionálne reakcie nemá nič do činenia s Amorom a jeho šípy, ani nejde o srdcovú záležitosť.


Ide o náhle zvýšenie hladiny látok, ktoré ovplyvňujú kognitívne funkcie a intelekt

Mocný koktejl potom vedie k eufórii dosť podobné pocitu, ktorý môžu vyvolať niektoré drogy, napríklad kokaín. Profesorka Stephanie Ortiga z americkej Syracuse University, ktorá výskum viedla, vysvetľuje:

"Nové poznatky znova nastoľujú otázku, či je to srdce, alebo mozog, čo sa zamilováva

Je to komplikované. Povedala by som skôr mozog, ale na procese sa podieľa aj srdce, pretože láska vzniká ako odhora nadol, od mozgu k srdcu, tak aj naopak. Napríklad aktivácia niektorých oblastí mozgu môže stimulovať srdce. Ale niektoré symptómy, ktoré občas pociťujeme ako pochádzajúce od srdca, môžu prichádzať z mozgu. " Počas testov tím profesorky Ortiga skúmal reakciu mozgu na lásku a podľa denníka Metro zistil, že dochádza k veľmi rýchlemu navýšeniu hladiny dopamínu, oxytocínu, adrenalínu a vazopresínu.

Niektoré z týchto látok pritom na seba vzájomne pôsobia a spoločne dávajú vzniknúť silnému pocitu eufórie a očarenie. Vedci dúfajú, že štúdia uverejnená v odbornom liste Journal of Sexual Medicine by mohla pomôcť nájsť aj liek na zlomené srdce.

Láska na prvý pohľad existuje, tvrdia vedci


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky