Keď je muž v cieli skôr

Predčasná ejakulácia postihuje asi 40% mužov. U žien môže vyvolať stratu sexuálneho záujmu a nakoniec aj výrazne narušiť vzťah partnerov. Ako tento problém riešiť, poradia psychologička a sexuologička Laura Janáčková.


Väčšina mužov sa s touto poruchou niekedy v živote stretla, aby bolo nutné sa jej viac zaoberať. Predčasná ejakulácia sa stáva problémom až vtedy, keď sa začne objavovať pri väčšine pohlavných stykov a narušuje pohlavný život dvojice.

Vo svojej ordinácii som sa nedávno stretla s mladým párom, kedy dievča konštatovala:

"S partnerom chodím tri mesiace, chceli by sme sa milovať, ale akonáhle sa ho dotknem, má mokré slipy. K jeho vyvrcholenie dochádza väčšinou ešte skôr, než sme obaja vyzlečení. Keď sa to stalo prvýkrát, bolo mi to len ľúto, ale teraz sa to opakuje a ja neviem, čo s tým. Začínam byť agresívnejší a mám tendenciu sa viac hádať. "

Predčasná ejakulácia sa môže vyskytovať v ktoromkoľvek veku, ale častejšia je u mladých a neskúsených mužov

Všeobecne možno povedať, že je skôr ovplyvnená novosťou sexuálne skúsenosti než vekom. Dlhodobá predčasná ejakulácia môže mať veľmi negatívne následky pre partnerský sexuálny život. Veľakrát vedie u mužov k zníženiu sexuálnej túžby a poruchám erekcie - ako mi to opisoval jeden z mojich klientov: "Predtým som trpel predčasnou ejakuláciou, ale tú som sa nejako pokúsil ovládať. Teraz sa však stretávam so stavom, kedy po počiatočnom vzrušení odchádza aj má erekcie. Mám strach ísť s partnerkou do postele, aby som zase nezlyhal. Vyhýbam sa sexu a predstieram, že som unavený alebo že spím, ale to sa nedá robiť donekonečna ... "

Na zníženie sexuálnej túžby a poruchám erekcie dochádza v takýchto prípadoch zvyčajne preto, že muž je natoľko zaujatý snahou kontrolovať svoju ejakuláciu, že si samotný styk vôbec neužije

K tomu sa často pripája aj strach a úzkosť zo zlyhania a neuspokojenia partnerky. Muž sa tak dostáva do bludného kruhu, kde na začiatku je strach z predčasnej ejakulácie, zvýšená snaha o kontrolu, tlak na výkon a na konci opätovné zlyhanie. K nájdeniu cesty von z tohto kruhu pomáha zvyčajne upokojenie muža a sexuálne nácvik. Hlavné príčiny neschopnosti kontrolovať ejakulácii sú totiž psychické - úzkosť, obava, že nebudem dobrým milencom, pocity viny a podobne. Iba veľmi zriedkavo sa jedná o organické (fyzické a fyziologické) príčiny. Predčasná ejakulácia neovplyvňuje iba muža, ale aj ich partnerky.

Obvykle zažívajú pocity sklamania a frustrácie a často je tento problém trápi dokonca viac ako muža

Aj tu však existujú veľké rozdiely. Niektoré ženy majú v sexe len pasívnu úlohu a sex je pre ne skôr nepríjemnou povinnosťou. Tie potom spravidla partnerovho predčasná ejakulácia necháva chladnými, pretože je tým aspoň skrátený čas pohlavného styku, teda niečoho, čo je pre nich nepríjemné a zaťažujúce. U väčšiny mužov sa problém predčasnej ejakulácie sám upraví, niektorí však potrebujú pomoc odborníka. Najdôležitejšie je, aby muž bol schopný o svojom probléme otvorene hovoriť s partnerkou. Takáto komunikácia by mala byť priateľská, otvorená a nezraňující ani pre jedného z partnerov. A rada na záver pre mužov: niektorým z vás pri odstraňovaní tohto problému pomáha častejší sexuálna aktivita a masturbácia.

Keď je muž v cieli skôr


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky