HIV pozitívna muži môžu mať deti!

Liečbu neplodnosti je možné vykonávať bezpečne a efektívne aj u párov, kde je muž HIV pozitívna. Potvrdzujú to nové štúdie amerických a brazílskych vedcov. V posledných dvoch desaťročiach sa expertom podarilo zdokonaliť metódu.


Ako zbaviť spermie smrtiaceho vírusu, aby nemohol nakaziť matku ani dieťa.

"Myslím, že ten proces je stále bezpečnejšie," tvrdí Dr Deborah Andersonz Bostonskej univerzity. "Riziko je tak nízke, že je prijateľné ho u párov, ktoré túžia po dieťati, použiť." Podľa správy uverejnenej v časopise Fertility and Sterility vykonali brazílski vedci z Ústavu Evandro Chagan v Rio de Janeiro 17 štúdií, ktorých sa zúčastnilo 1 800 neplodných dvojíc, v ktorých muž bol HIV pozitívny. Zhruba u tretiny žien sa spermie vstrekli mimotelovo injekčne do vajíčka, ktoré sa neskôr vrátilo do matkinej maternice. Tento spôsob je pri riziku prenosu považovaný za najbezpečnejšie, pretože eventuálne prenos je možné pomerne ľahko zaznamenať. Ostatným pacientkam preniesli lekári spermie do maternice priamo.

Vírus zostal u ôsmich zo sta

Zhruba polovica všetkých žien otehotnela a viac než 80 percentám z nich sa podarilo donosiť zdravého potomka. Výsledky sú zhodné ako u ľudí, ktorí HIV nemajú. Navyše, ani jedna z respondentiek, ani ich bábätká, nemali pozitívne výsledky testov HIV. Pri skúmaní spermií z jednotlivých štúdií po ich "vypraní" sa ukázalo, že vírus zostal u dvoch až ôsmich zo sto.

To je podľa Dr Elizabeth Ginsburg veľmi povzbudzujúce

Lekárka mieni, že pravdepodobnosť prenosu vírusu na ženu a dieťa je veľmi nízka. K nemu môže dôjsť iba pri drobnom poranení, aby sa mikroorganizmus dostal do krvi, čo je pri umelom oplodnení vylúčené. Liečba neplodnosti sa však u partnerov, kde je muž HIV pozitívny, často nevykonáva. Jedným z dôvodov je jej cena. "Je hanba, že niektorí títo ľudia si umelé oplodnenie nemôžu dovoliť. Potom im nezostáva než pokúšať sa o dieťa prirodzeným spôsobom, čo ženu ohrozuje," tvrdí Ginsburg.

HIV pozitívna muži môžu mať deti!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky