Dôverčiví ľudia majú najspokojnejší dlhodobé vzťahy

Dôverčivosť je veľakrát vnímaná ako slabosť alebo nepríliš dobrá vlastnosť hlupákov, ktorí sa nechajú ľahko oklamať. Lenže dôverčiví ľudia sú tí, ktorí majú spokojné a dlhodobé vzťahy. Naopak silne nedôverčiví ľudia sa v nich často dosť trepú.


Čo vyplýva z rozsiahleho výskumu kanadských a amerických psychológov.

Dôverčiví ľudia majú najspokojnejší dlhodobé vzťahy

Vedci z Northwestern University a Redeemer University College študovali systematicky úlohu dôvery v ovplyvňovaní názoru na partnerove prehrešky v dlhodobých vzťahoch. Podľa výsledkov ľudia, ktorí silne dôverujú svojmu partnerovi, majú tendenciu pamätať si prehrešky proti vzťahu takým spôsobom, že to vzťahu prospieva. Vnímajú totiž tieto prehrešky ako menej závažné, než aké pôvodne boli.

Naopak ľudia najmenej dôverčiví si pamätajú partnerove prehrešky ako oveľa závažnejšie, než akými v čase prečinu v skutočnosti boli

"Jedným z dôvodov, prečo je dôvera tak dobrá pre vzťahy, je to, že nás vlastne klame," myslí si profesorka Eli J. Finkelová z Northwestern University.

Podľa ďalšej autorky Laury B. Luchiesové súčasná psychologická realita vzťahu nie je tým, čo sa v minulosti skutočne stalo, ale prevrátenú spomienkou na to, čo sa vtedy stalo. A táto spomienka môže byť oslabovaná dôverčivými, alebo naopak dramatizovaniu a posilňovaná nedôverčivými jedinci.

"Môžete si partnera pamätať ako toho lepšieho, alebo toho horšieho, než bol. Tieto predsudky sú dôležité, pretože ovplyvňujú to, ako premýšľate o partnerovi ao svojom vzťahu, "tvrdí Luchiesová.

Dôverčiví ľudia majú najspokojnejší dlhodobé vzťahy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky