Dokonalá matka? Proste (ne) existuje!

Ak vás niekto presviedča o opaku, neverte mu. Pretože aj tá sebaviac milujúca mama nikdy nebude perfektný. Jednoducho sa s tým zmierte. Ušetríte si tak plno trápenie, sebaobviňovanie a bezsenných nocí.


Bábätko je na svete, pupočná šnúra prestrihnutá

Otecko, príbuzní aj vy ste šťastní, a napriek tomu máte v prvých týždňoch dojem, že za nič nestojíte, nič nezvládate, ste unavená tak moc, že ​​by ste pokojne zaspala treba postojačky, a cítite vinu, pretože o dieťa nestará tak, ako ste si predstavovala ... Vidíte sa ako zlá mama. Nie je to pravda a nie ste v tom sama. Tieto myšlienky sú úplne normálne a mávajú je tisíce ďalších novopečených mamičiek. Prvé týždne po pôrode bývajú naozaj náročné a pre rodičov sú zaťažkávacou skúškou. Však podobné myšlienky a pochybnosti vás môžu prepadnúť kedykoľvek počas výchovy vášho milé deti. Ako sa s nimi čo najlepšie vysporiadať?

Popôrodné obdobie

  • Narodenie bábätka vás zmení, nech chcete, alebo nie - hormonálne výkyvy s vami robia doslova psie kusy. Aby ste sa zo všetkého nezbláznila a neobviňovala sa, že nie ste dokonalá, snažte sa urobiť nasledovné:

  • Udržujte si nadhľad (skvelá vec, ktorá sa pekne hovorí, ale ťažko dodržiava, avšak pokiaľ to ide, odpočívajte, spite pokojne počas dňa a jedzte zdravo, najmä ak dojčíte), stanovte si priority, zbytočne moc neupratujte, neperte, nežehlite a nevarte každý deň ... svet sa kvôli tomu predsa nezrúti.

  • Bráňte sa pocitom viny - tá síce ťaží takmer každú prvorodičku, ale nemyslite si, obdobne sa cíti aj skúsené matky od troch detí (som toho jasným dôkazom). Hovorte si, že robíte všetko, čo môžete a ako najlepšie to ide, nepreceňujte sa a nerobte zo seba superhrdinku.

  • Vytvorte si pravidelný program - nemusíte samozrejme vymýšľať žiadny harmonogram dennej starostlivosti o dieťa, snažte sa ale prispôsobiť svoje ratolesti. A pamätajte si, váš život sa síce premenil, ale nemusíte ho predsa prevrátiť naruby úplne celý, len aby ste mali na chvíľu pocit, že ste perfektný a dokonalá.

  • Radujte sa zo svojej novej role, ale vymedzte si zvlášť čas pre dieťa a pre seba a svojho partnera. Občas si zájdite na návštevu, za kamarátkou, do kaviarne, proste kamkoľvek, kde budete zase "sama sebou".

Batoľa a staršie dieťa

Poznám jednu Tridsaťtriročný matku dvoch predškolákov, ktorá ešte nedávno vyzerala, že starostlivosť o svoje najbližšie zvláda ľavou zadnou. Avšak pred mesiacom sa psychicky zrútila. Prečo? Mala pocit, že zvládne rodinu i zamestnanie, avšak jej partner nebol ochotný zľaviť zo svojich koníčkov, takže Jana bola na všetko sama. Ja to predsa vydržím, chcela som to, tak to zvládnem, hovorila si neustále. Trikrát týždenne do zamestnania, pritom variť teplé večere, upratovanie, pranie, žehlenie a neustále behanie za batoľatami ... Ak sa v Jane spoznávate, potom vám pravdepodobne hrozí vyhorenia na všetkých frontoch - v úlohe matky, gazdiná, zamestnankyňa aj partnerky, proste vo všetkých rolách , o ktorých ste si myslela, že je ľahké zvládnuť je na výbornú.

Bohužiaľ to tak nie je. Ak na seba budete klásť vysoké požiadavky

Začnete byť vyčerpaná a ubudne vám energia telesnej, ale aj duševnej. A akonáhle si začnete klásť otázku, či nie ste zlá mama, pretože chodíte do práce, potom už je neskoro. Ako tvrdia odborníci, vyhorenia je následkom nesprávneho sebahodnotenia a zlého odhadu vlastných síl. Naučte sa relaxovať, hľadajte energiu inde a predovšetkým nečakajte nemožné. Prečo si napríklad nepozvať pani na upratovanie?

Negatívne pocity nie sú ničím zlým ani výnimočným

Podľa psychologičky Barbory ​​Krčmářová má byť materstvo cesta, nie cieľ. "Byť matkou je čosi magického, prichádzajú nové pocity, nekonečná neha, strach o dieťa a zodpovednosť. Ste súčasťou skupiny žien, ktoré to tiež dokázali. "A nemusíme byť nutne perfektná, stačí, keď budeme mamy, ktoré svoje deti milujú.

Dokonalá matka? Proste (ne) existuje!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky