Dôchodok? Investujete do svojho zabezpečenia už teraz

Dosiahnuť dôchodkového veku a splniť podmienku potrebného počtu rokov poistenia. Teraz stačí splniť podmienku 25 rokov poistenia. Do doby poistenia sa, veľmi zjednodušene povedané, počíta počet odpracovaných rokov.


A náhradné doby (tj napr rodičovská dovolenka či štúdium v ​​prvých šiestich rokoch po dovŕšení 18 rokov ...).

Získať dôchodok bude ťažšie

Pre priznanie starobného dôchodku je potrebné splniť dve základné podmienky. Od roku 2018 bude potrebné splniť podmienku 35 rokov poistenia. Na dôchodok tak nedosiahnu napr občania, ktorí budú počas svojho produktívneho života príliš často a dlho vedení na úrade práce. Ani 35 rokov poistenia však nemusí byť konečná hranica, veď vo väčšine vyspelých krajín Európskej únie je potrebné splniť základnú podmienku 40 až 45 rokov poistenia.

Predčasne a nevýhodne

Počet ľudí využívajúcich možnosť odísť do predčasného dôchodku z roka na rok rastie. Teraz možno odísť o 3 roky skôr pred dosiahnutím dôchodkového veku (pri splnení zákonných podmienok). Predčasný dôchodok je nižší ako riadny starobný dôchodok. Rovnako výplata predčasných dôchodkov štátnu kasu zaťažuje. Vo väčšine krajín EÚ preto dochádza k sprísňovaniu finančných podmienok pre čerpanie predčasného dôchodku. Cieľom je udržať občanov v práci až do dosiahnutia riadneho dôchodkového veku. Krátenia dôchodku pri predčasnom odchode do penzie je však v Česku ešte stále pomerne priaznivé. Vo väčšine krajín EÚ je rozdiel medzi klasickou starobný penziou a predčasnou penziou podstatne vyššia. Väčšia znevýhodnenia sa v budúcich rokoch pravdepodobne presadí aj do slovenskej legislatívy.

Vlastné sporenie nutné!

Štátna penzia vám v budúcnosti nezaručí ani polovičná životný štandard oproti dobe pred odchodom do dôchodku. Kto z vás si chce v dôchodku užívať, ten sa musí prestať spoliehať na štát a zobrať zodpovednosť z veľkej časti do vlastných rúk. Najzodpovednejšie k zabezpečenia na penziu pristupujú Briti, ktorí si začínajú na vlastnú penziu sporiť v priemere už v 28 rokoch. Nasledujú Kanaďania a Američania, ktorí si začínajú sporiť v 30 rokoch. V západnej Európe si občania začínajú sporiť na penziu v priemere v 34 rokoch. Na vlastnej penziu si v Británii, Kanade či USA sporí viac ako 80% všetkých občanov. Práve ich zodpovednosť je dôvodom, prečo sú dôchodcovia v týchto krajinách tak spokojní a optimistickí. Záleží teda len na vás, akú budúcnosť si vyberiete. Nespoliehajte na to, že vám stať čokoľvek dá, odpustí alebo zariadi.

Dôchodok? Investujete do svojho zabezpečenia už teraz


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky