Dnešné rodičia trávia s deťmi viac času!

Dnešné rodičia sa neustále obávajú, že so svojimi deťmi netrávi dostatok času. Avšak ich vlastní rodičia im samotným nevenovali toľko starostlivosti a pozornosti, ako venujú oni dnes svojim potomkom.


Tvrdí to ekonómovia zo San Diega, ktorí porovnali preferencie rodičov dnešnej doby az roku 1965

Zaujímavé fakty si potom overili v ďalších štúdiách a zistili, že k prudkej zmene v prístupe k deťom došlo v polovici deväťdesiatych rokov. Vtedy sa veľa začalo hovoriť o význame kvalitne stráveného času s deťmi. Pred rokom 1995 strávili matky v priemere 12 hodín týždenne potrebami svojich detí. V roku 2007 to už bolo ale v priemere 21,2 hodiny týždenne u vysokoškolsky vzdelaných a 15 hodín týždenne u žien s nižším stupňom vzdelania.

Hoci matky stále venujú svojim deťom viac starostlivosti ako otcovia

Aj u oteckov došlo k nárastu doby, ktorú venujú práve deťom. Kým pred rokom 1995 vysokoškolsky vzdelaní muži trávili s potomkami asi 4,5 hodiny týždenne, dnes je to 9,6 hodiny, zatiaľ čo muži s nízkym vzdelaním sa posunuli z 3,7 hodiny na 6,8 hodiny týždenne. "Rodičia majú stále pocit, že netrávi s deťmi dosť času. Je to spôsobené tým, že musia mnohokrát veľmi tvrdo pracovať a tak im pripadá, že ochudobňujú práve svoje deti. Nikdy som nestretla rodičia, ktorí by mali pocit, že trávi s deťmi dostatok času, "vysvetľuje newyorská expertka Ellen Galiński.

Dnešné rodičia trávia s deťmi viac času!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky