Deti narodené cisárskym rezom sú mierumilovnejšiu a pokojnejšie

Forma pôrodu môže mať vplyv na správanie detí v neskoršom veku. Podľa rozsiahlej čínskej štúdie sú totiž deti narodené cisárskym rezom oveľa pokojnejší a mierumilovnejšiu než tie, ktoré sa narodili bežným spôsobom.


Riziko behaviorálnych problémov a hyperaktivity je pritom vyššia u tých detí, ktoré prešli pri pôrode komplikáciami

Podľa všetkého sú vinníkom stresové hormóny, ktoré sú pri komplikovanom a náročnom pôrode produkované matkou a ktoré ovplyvní tiež dieťa neustále spojené s matkou pupočnou šnúrou. Čínski vedci ale zistili, že deti narodené dobrovoľným cisárskym rezom, teda tým, ktorý nebol vykonaný kvôli pôrodným komplikáciám, sú menej úzkostné, nemajú tak často problémy s agresivitou, poruchou pozornosti a zvládaním emócií.

Použitie sily či klieští prípadne sacieho nástroja pri pôrode zvyšuje riziko emocionálnych a behaviorálnych problémov o 40 percent

Pri problematickom pôrode je v krvi pupočnej šnúry preukázaná vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, tá je naopak najnižšie pri dobrovoľnom cisárskom reze. "Kortizol bol pritom v mnohých štúdiách spájaný s detskou psychopatológiou. Napriek tomu musíme v tomto probléme ďalej skúmať, "uviedol profesor Ťien-meng Liou z Inštitútu reprodukčnej a detskej medicíny v Pekingu.

Deti narodené cisárskym rezom sú mierumilovnejšiu a pokojnejšie


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky