Čo mám robiť? Každý si o mne myslia to najhoršie!

Nech sa snažíte, ako len môžete, ľudia z vášho okolia si o vás nemyslí nič dobré. Prečo? Je to dôsledok vášho správania, alebo skôr ich přezíravost? A môžete to zmeniť? A máte vôbec dôvod chcieť to meniť?


Je vám sympatická Agáta Hanychová?

Nie je? A prečo vlastne? Poznáte ju inak ako zo stránok bulvárnych časopisov, aby ste mohli povedať, že jej správanie vám pripadá nemožné, a teda si o nej nemyslíte nič dobré? Nejedná sa len o celebrity z farebných časopisov, o ktorých zmýšľame negatívne. Tú vykrikujú, že nemáme radi kolegu z práce, tu zasa expartnerovu novú priateľku, pritom - ruku na srdce - čo o týchto ľuďoch vlastne vieme? Avšak rovnako ako "nemusíme" my ich, neberú treba ani oni nás. A dôvod?

"Zvyčajne sme v zajatí istých stereotypov, nezanedbateľný vplyv má i tzv haló efekt

Stereotyp je daný tým, že sa chytíme nejakého ľahko dešifrovatelného vonkajšieho definičného znaku a na jeho základe si vytvárame o druhých ľuďoch celkový dojem., Všetky blondíny \',, každý Róm\',, všetci taxikári \', "vysvetľuje psychológ Petr Šmolka a pokračuje:" haló efekt zase znamená, že sa chytíme nejaké výrazné hodnotiaca charakteristiky - hodný x zlý, šikovný x hlúpy - a touto optikou potom druhej vnímame. A rovnako tak oni nás. "Že si o nás druhí ľudia vytvárajú negatívny dojem, bez toho, aby nás poriadne poznali, je vec jedna.

Ale čo keď o nás zmýšľajú zle aj vo chvíli, keď nás spoznajú osobne, alebo sú dokonca naši známi niekoľko rokov?

Jedným z možných dôvodov podľa odborníka je, že skutočne nie sme až také pozitívne "hviezdy", ako si o sebe myslíme. Druhou možnosťou sú potom zdieľané stereotypy, časté napríklad u rasových predsudkov. "Ak bude sa nápadne zmalovaná dievča oblečené len do veľmi sporých kúskov látky rado pohybovať nočné Prahou, potom sa len ťažko môže čudovať, ak sa k nej okolie bude správať ako k dievčaťu trochu odľahčených mravov. Hoci by sa samo o sebe myslelo, že je mravnejší než väčšina noviciek v kláštore, "hovorí psychológ. Zmýšľanie ľudí okolo je naviac výrazne ovplyvnené tým, ako zapôsobíte pri prvom kontakte alebo aká je posledná skúsenosť, ktorú s nami mali. Hlúpy rozchod alebo rozvod tak môže úplne pokaziť spomienky na všetko pozitívne, čo mu predchádzalo. Rolu hrá aj častý sklon k čiernobielemu vnímania sveta, ktorý je jednou z univerzálnych ľudských charakteristík.

"Ak máme pocit, že ten druhý je, biely \',

Potom je celkom prirodzené, že budeme dlho ignorovať akékoľvek informácie dokazujúce, že je potrebné iba šedivý alebo Bodkovaná. A to až do okamihu, kedy príde pomyselná posledná kvapka, ktorá potom môže náš pôvodný dojem otočiť naruby. Možno aj preto sa právom hovorí, že od lásky k nenávisti je dosť blízko, "upozorňuje Petr Šmolka. Okrem toho platí, že čím viac sa snažíme urobiť na svoje okolie dobrý dojem a čím silnejšia je naša potreba pozitívnej odozvy, tým křečovitěji sa spravidla prejavujeme. Ako hovorí jedno staré múdrosť: "Nie je na svete človek ten, aby sa zavďačil ľuďom všetkým!" Najrôznejšie nepochopenia, zlé interpretácie alebo nedôvodné zlý názor k životu jednoducho patrí a podľa Petra Šmolku je nutné sa s tým zmieriť. "Niekedy stačí, keď si uvedomíme, že nie sme tým, čo si o nás myslia okolí, ale tým, čím sme v skutočnosti. Tí, ktorým na nás skutočne záleží, si budú všímať a časom sa treba dobier k poznaniu nášho skutočného ja, "tvrdí.

Ak vás negatívne vnímanie okolia trápi, mohlo by vás aspoň potešiť

Že už raz vytvorený názor sa síce mení len ťažkej a pomaly, ale napriek tomu mení. "Napríklad tým, že budete jeho nositeľovi poskytovať dostatočnú, korektívnu skúsenosť \'. Nech si nás považuje napríklad za sebcov. Uvidia Ak nás však opakovane v situáciách, kedy sa naopak prejavíme altruisticky, potom časom treba svoj názor pozmení, "ponúka možné riešenie Petr Šmolka.

PhDr. Petr Šmolka: čo robiť, aby o vás ostatní zmýšľali v dobrom?

Prestaňte riešiť, ako na okolie pôsobíte

Zbavíte sa tým kŕčovitosti, ktorá nikomu spravidla moc "nefandí". Dávajte ostatným príležitosť vidieť vás v rôznych roliach, v rôznom vonkajšom kontexte. Potom je šanca, že aj názor okolia na nás bude plastickejší a realite bližšie. Pracujte s tým, čo môžete sami ovplyvniť - správanie, vonkajšia úprava atď Trebárs tým spustíte iné stereotypy. Vyhľadávajte sympatizujúcu okolia; získate tým väčšiu sebadôveru a nebudete už toľko upätý.

Čo mám robiť? Každý si o mne myslia to najhoršie!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky