Ako sa stať optimistom

Patríte k ľuďom, ktorí sa ráno budí s úsmevom a teší sa z toho, čo nového zažijú? Alebo vstávate s istotou, že toto bude zase ďalší hrozný deň plný nástrah? V každom prípade platí, že v jadre sme každý optimista.


Stačí sa len tak trochu preprogramovať

Odborníci tvrdia, že pesimistické myslenie nie je nikdy vrodené, ale naučené. Pesimizmus je podľa nich skrátka len spôsob, ako sa naša myseľ naučila fungovať. Vzorom jej mohol byť pohľad rodičov na svet, ich výchova a spôsob komunikácie. Možno vás rodičia odmalička strašili tým, čo všetko sa vám v živote môže stať a na čo všetko si treba dávať pozor. Alebo bol otecko len starý priadka, ktorý sa celé večery schovával za noviny a nadával na politiku, a mamička vzdychala nad tým, ako zase zdraželi maslo.

"Každé dieťa svojich rodičov kopíruje a učia sa od nich, ako riešiť bežné situácie

Dôvodom k pesimizmu môže byť aj komunikácia rodičov s dieťaťom, "hovorí psychologička a terapeutka Lucie Bouzková, ktorá sa zaoberá osobným rozvojom a koučingom. "Keď rodič dieťa zráža a všetko mu zakazuje, pretože by to nezvládlo, jeho potomok sa potom chová rovnako aj v dospelosti. Je skleslý, smutný a presvedčený, že sa v živote nič nesmie a možnosti sú obmedzené. "Dobrá správa je, že to, čo sme sa v mladosti naučili, sa môžeme v dospelosti preučiť.

Prvým krokom, ako sa dopracovať k pozitívnemu náhľadu na svet

Je nájsť v sebe vnútornú silu a pevne sa rozhodnúť sa sebou konečne niečo urobiť. "Ten, kto si povie, ja som proste taký \'alebo, to je v génoch\', sa naozaj nezmení. Ale nie preto, že by to nešlo, ale preto, že sám seba takhle programuje, "hovorí Lucia Bouzková, ktorá ponúka desať tipov, ako sa pozitívne naladiť.

Desať užitočných tipov si môžete prečítať v aktuálnom čísle časopisu Moja psychológia.

Ako sa stať optimistom


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky