Agresivitu u detí ovplyvňujú rodičia, nie gény

Novozélandskí psychológovia z University of Otago spochybnili teóriu, že by za detskú agresivitou či sklonom k depresiám boli predovšetkým gény. Podľa ich dôkazov je to naopak prostredie a predovšetkým správanie a vzťah rodičov k nim.


Čo ovplyvňuje formovanie agresivity u detí najsilnejšie

Medzinárodný tím psychológov, ktorý viedli experti z Otago, došiel k záverom, že na vývoj detskej psychiky majú najväčší vplyv pozitívny a negatívny rodičovskej praktiky. "Tieto závery majú význam pre všetkých rodičov, vrátane tých, ktorí nie sú geneticky príbuzní so svojimi deťmi, teda adoptívni rodičia a rodičia, ktorí boli umelé oplodnenie cudzími pohlavnými bunkami.

Skôr než by sme mohli viniť za detské správanie výlučne gény

Mali by sme sa pozrieť na prostredie, v ktorom dieťa žije, aby sme mohli lepšie pochopiť, prečo sa u niektorých detí vyvíjajú problémy so správaním, zatiaľ čo u iných nie, "komentoval závery medzinárodnej štúdie vedúci tímu autorov profesor Gordon Harold. Deti so zvýšenou agresivitou pochádzajú podľa neho často z prostredia, kde rodičia voči svojim deťom vyjadrujú nepriateľské a zaujaté postoje. Takéto rodičovskej správanie ale nemá pritom vplyv na zvýšenú mieru depresií u detí.

Agresivitu u detí ovplyvňujú rodičia, nie gény


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky